Sosyal Sorumluluk

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Bebek Dostu Politikası

 1. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizin “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” kapsamında yazılı bir politikası vardır.
 2. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde çalışan tüm sağlık personelimiz “Emzirme Danışmanlığı” eğitimi almış ve danışmanlık verme becerisindedir. Danışmanlık Eğitimi Düşük Doğum Ağırlıklı Bebeklerin Beslenmesi ve Riskli Bebeklerin Beslenmesi’ni içermektedir.
 3. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde; Anneler emzirmenin yararları ve yöntemleri, emzirmenin nasıl olacağı, bebeklerinden ayrı kaldıkları durumda sütün salgılanmasını nasıl sürdüreceklerini, memenin nasıl sağılması gerektiğini ve sütün nasıl saklanması gerektiği konusunda bilgilendirilmektedir.
 4. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde; Bebek doğduktan sonra eğer hemen emzirilemiyorsa , ilk 6 saat içinde anne sütü sağılmaya başlanmakta ve takiben 2-3 saatte bir tekrar edilerek anne sütünün gelmesi için gerekli uyarı sağlanmaktadır.
 5. Tıbben gerekli olmadıkça Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde tedavi gören bebeklere kendi annesinin sütü verilmektedir. Anne memesini alamayan bebeklere besleme kap, enjektör ve ya beslenme sondası ile yapılmaktadır. Emmeye başlayan bebekler hemen emzirilmeye başlanmaktadır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda emzirme destekleyicileri ile relaktasyon sağlanmaktadır.
 6. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde anne bebek birlikteliği için uygun koşullar sağlanmaktadır.
 7. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde anne ve bebeğin olabildiğince ten-tene teması sağlanmakta, kanguru bakımına önem verilmekte, teknik aracılar ve ayrıntılar azaltılmaktadır.
 8. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizden taburcu olan bebeklerin ailelerine danışmanlık hizmeti verilmekte ve bebekler düzenli aralıklarla izlenmektedir.

Emzirme Politikası

 1. Hastanemizde emzirmeye ilişkin yazılı bir Politika hazırlanmış ve tüm sağlık çalışanlarının bilgisine sunulmaktadır.
 2.  Tüm sağlık çalışanlarımız politikamız doğrultusunda eğitim almıştır. Hastanemize başvuran gebelere emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmektedir.
 3. Doğumdan sonraki ilk bir saat bebeklerin anneleri ile ten teması kurmasını sağlayarak emzirmeye başlama konusunda yardımcı olunmaktadır.
 4. Tüm annelerimize emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün sağılmasını nasıl sürdürecekleri gösterilmektedir.
 5. Hastanemizde bebeklere doğumdan sonra Tıbben gerekli görülmedikçe, anne sütünden başka yiyecek, içecek verilmemektedir.
 6. Hastanemizde bebekler her istediğinde emebilmeleri için anneleri ile 24 saat aynı odada kalmaktadır.
 7. Tüm annelerimize bebeğin her ağladığında, her istediğinde emzirilmesi teşvik edilmektedir.
 8. Hastanemizde yalancı emzik ve biberon kullanımı önerilmez.
 9. Anneler, taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri, bebeklerinin ve kendilerinin kontrollerini yaptırabilmeleri açısından başvurabilecekleri sağlık kuruluşları ve anne destek grupları hakkında bilgilendirilmektedir.
 10. Hastanemizin her sahasında Uluslar arası mama kodu uygulamaları benimsenmiş ve uygulanmaktadır.
  Emzirme Danışmanımıza 0212 461 91 91- 1325 den ulaşabilirsiniz.